TKD Tall Poppies

Whether it is a grading promotion or tournament success, our students have trained hard and earned their results.  In our eyes they are our tall poppies.  We recognise and celebrate them all.

Grading Results

23 November 2008
Examiner Mr J Rimmer
Ryan Murphy, 5 Kup
Armando Strange, 5 Kup (A Pass)
Armara Strange, 7 Kup
Graeme Jennings, 7 Kup
Adam Pennington, 8 Kup
Jordan Walters, 8 Kup
William McManus, 9 Kup
Tyson Williams, 9 Kup
Lejan Strange, 9 Kup

26 April 2009
Examiner Master M Bhana
Scott Dalley, 7 Kup
Graeme Jennings, 6 Kup
James Hanly, 9 Kup
Jasmine Hanly, 9 Kup

8 August 2009
Examiner Master E Davidson
Armando Strange, 4 Kup (A Pass)
Billy Potaka, 4 Kup
Adam Pennington, 7 Kup (A Pass)
Jordan Walters, 7 Kup
Tyson Williams, 8 Kup (A Pass)
Lejan Strange 8 Kup (A Pass)

15 November 2009
Examiner Master M Bhana
Armando Strange, 3 Kup (A Pass)
Billy Potaka, 3 Kup
Amara Strange, 6 Kup
Tyson  Williams, 7 Kup
Michael Piper, 9 Kup
Connor Christensen, 9 Kup

11 April 2010
Examiner Master M Bhana
Adam Pennington, 6 Kup
Jordan Walters, 6 Kup
Tyson Williams, 6 Kup
Luke Pennington, 9 Kup

12 August 2010
Examiner Master P McPhail
Armando Strange, 2 Kup (A Pass)
Adam Pennington, 5 Kup
Jordan Walters, 5 Kup
Tom Aitken, 9 Kup
Janaya Walters, 9 Kup

30 November 2010
Examiner Master M Bhana
Tyson Williams, 5 Kup
Tom McCormack, 7 Kup (requested double grading)
Luke Pennington, 8 Kup
Beau Robertson, 9 Kup

17 April 2011
Examiner Master M Bhana
Billy Potaka, 2 Kup
Tyson Williams, 4 Kup
Tom McCormack, 6 Kup

3 September 2011
Examiner Master E Davidson
Luke Pennington, 7 Kup
Vincent Russell, 9 Kup (A pass)
Luke Guan, 9 Kup (A pass)

28 September 2011
Examiner Master G Rounthwaite
Adam Pennington, 5 Kup

19 November 2011
Examiner Mr D Ward
Tom McCormack, 5 Kup

7 December 2011
Examiner Mr A Salton
Luke Guan, 7 Kup (Double pass)

12 April 2012
Examiner Master G Rounthwaite
Luke Guan, 6 Kup
Luke Pennington, 6 Kup
Benjamin Clark, 9 Kup

5 August 2012
Examiner Master P McPhail
Jordan Sharratt, 9 Kup
Ricky Sharratt, 9 Kup
Samuel Dobson, 9 Kup

5 September 2012
Examiner Master G Rounthwaite
Luke Pennington, 5 Kup
Luke Guan, 5 Kup
Benjamin Clark, 8 Kup
Frank Lawton, 9 Kup

14 November 2012
Examiner Master G Rounthwaite
Samuel Dobson, 8 Kup
Junius Ong, 9 Kup

6 December 2012
Examiner Mr G Patterson
Kaiya Pfeffer, 9 Kup (A pass)

5 April 2013
Examiner  Master G Rounthwaite
Kaiya Pfeffer, 8 Kup (A pass)

15 April 2013
Examiner Mr L Mantjika
Luke Guan, 4 Kup
Benjamin Clark, 7 Kup
Samuel Dobson, 7 Kup (A pass)
Martin Joseph, 9 Kup
Jakob Lind, 9 Kup (A pass)
Charlotte Nielsen, 9 Kup

29 April 2013
Examiner Mr A Salton
Luke Pennington, 4 Kup
Daniel Sutton-Claridge, 9 Kup

25 August 2013
Examiner Master G Rounthwaite
Samuel Dobson, 6 Kup (A Pass)
Joel Pratt, 9 Kup (A Pass)
Jonathan Davies, 9 Kup (A Pass)

27 November 2013
Examiner Mr A Salton
Samuel Dobson, 5 Kup (A Pass)
Kaiya Pfeffer, 7 Kup
Joel Pratt, 8 Kup
Charlotte Nielsen, 8 Kup
Martin Joseph, 8 Kup
Jakob Lind, 8 Kup

18 December 2013
Examiner Mr M Lowe
Mini Kids
Patrick Canham, First Green Stripe
Gaby Furness, First Green Stripe
Blaze Mitchell, First Green Stripe
Sebastian Neil, First Green Stripe
Kubz
Aperahama Paul, White Stripe
Eden Pfeffer-Marshall, First White Stripe
Dominic Sutton, First Green Stripe
Simon Ton, First Green Stripe
Troy Pointon, First Green Stripe

14 April 2014
Examiner Mr G Patterson
Jonathan Davies, 8 Kup
Samuel Dobson, 4 Kup
Jakob Lind, 7 Kup
Kaiya Pfeffer, 6 Kup (A Pass)

16 April 2014
Examiner Mr M Lowe
Mini Kids
Blaze Mitchell, First Blue Stripe
Sebastian Neill, First Blue Stripe
Kubz
Aperahama Paul, First Yellow Stripe
Eden Pfeffer-Marshall, First Yellow Stripe
Troy Pointon, First Blue Stripe
Sebastian Quirke, First White Stripe
Dominic Sutton, First Blue Stripe
Simon Ton, First Blue Stripe
Zachery Woollett, First White Stripe

2 July 2014
Examiner Mr M Lowe
Mini Kids
Blaze Mitchell, First Red Stripe
Sebastian Neil, First Red Stripe
Troy Pointon, First Red Stripe
Dominic Sutton, First Red Stripe
Simon Ton, First Red Stripe
Gaby Furness, First Blue Stripe
Iroam Tyson, First Green Stripe

9 August 2014
Examiner Mr M Lowe
Kubz
Aperahama Paul, Green Stripe
Eden Pfeffer-Marshall, Green Stripe
Sebastian Quirke, Yellow Stripe
Zachery Woollett, Yellow Stripe
Kahlani Tyson, White Stripe
Max Bell, White Stripe
River Keenan, White Stripe

10 August 2014
Examiner Master R Rounthwaite
Charlotte Nielsen, 6 Kup
Aye Thu, 9 Kup (A Pass)

25 September 2014
Examiner Mr M Lowe
Mini Kids
Blaze Mitchell, First Back Stripe
Sebastian Neil, First Back Stripe
Troy Pointon, First Black Stripe
Dominic Sutton, First Black Stripe
Simon Ton, First Black Stripe
Iroam Tyson, First Blue Stripe
Patrick Canham, First Bue Stripe

20 October 2014
Examiner Master R Rounthwaite
Samuel Dobson, 3 Kup

26 November 2014
Examiner Mr M Lowe
Kubz
Zachery Woollett, Green Stripe

29 November 2014
Examiner Mr M Lowe
Kubz
Aperahama Paul, Blue Stripe
Eden Pfeffer-Marshall, Blue Stripe
Sebastian Quirke, Green Stripe
Max Bell, Yellow Stripe
River Keenan, Yellow Stripe
Kahlani Tyson, Yellow Stripe
Hugo Smith, White Stripe

10 December 2014
Examiner Mr M Lowe
Mini Kids
Patrick Canham, Red Stripe
Gaby Furness, Red Stripe
Iroam Tyson, Red Stripe

25 February 2015
Examiner Mr L Mantjika
Mini Kids
Sebastian Neil, 9 Gup
Simon Ton, 9 Gup

9 May 2015
Examiner Mr M Lowe
Mini Kids

Sebastian Neil, Double Yellow Stripe
Simon Ton, Double Yellow Stripe
Iroam Tyson, Black Stripe
Sebastian Quirke, Green Stripe
Kubz
Api Paul, Red Stripe
Eden Pfeffer-Marshall, Red Stripe
Zachery Woollett, Blue Stripe
Max Bell, Green Stripe
Kahlani Tyson, Green Stripe

May 18 2015
Examiner
Aye Thu, 8 Gup (A pass)
Liam Blakeborough, 9 Gup

25 July 2015
Examiner Mr M Lowe
Mini Kids
Sebastian Neil, Triple Yellow Stripe
Simon Ton, Triple Yellow Stripe
Emileigh Ward, Red Stripe
Sebastian Quirke, Blue Stripe
Jasmyne Harle, Green Stripe
Quinn Harle, Green Stripe
Luke Blakeborough, Green Stripe
Sebastian Quirke, Blue Stripe
Kubz
Api Paul, Black Stripe
Eden Pfeffer-Marshall, Black Stripe
Max Bell, Blue Stripe

5 August 2015
Examiner Mr M Lowe
Kubz
Zachery Woollett, Red Stripe

16 August 2015
Examiner Master G Rounthwaite
Mohammed Khan, 9 Gup (A Pass)
Olivia Furness, 9 Gup
Gaby Furness, 9 Gup
Mini Kids
Iroam Tyson, 9 Gup
Patrick Canham, 9 Gup

17 October 2015
Examiner Mr M Lowe
Mini Kids
Patrick Canham, 2nd Yellow Stripe
Sebastian Quirke, Red Stripe
Luke Blakeborough, Blue Stripe
Connor Rayner, Green Stripe

7 December 2015
Examiner Mr M Lowe
Kubz
Max Bell, Red Stripe

12 December 2015
Examiner Mr M Lowe
Mini Kids

Patrick Canham, 3rd Yellow Stripe
Iroam Tyson, 2nd Yellow Stripe
Sebastian Quirke, Black Stripe
Luke Blakeborough, Red Stripe
Connor Rayner, Blue Stripe
Api Paul, Green Stripe
Eden Pfeffer-Marshall, Green Stripe
Kubz
Zachery Woollett, Black Stripe
Kahlani Tyson, Blue Stripe
Demitrius Taylor-Howarth, White Stripe
Selwyn Williams, White Stripe

9 April 2016
Examiner Mr M Lowe V Degree
Kubz

Max Bell, Black Stripe
Selwyn Williams, Yellow Stripe
Jarred Colville, White Stripe
Nikolai Fittler, White Stripe
Callen Iwikau, White Stripe
Baxter Reid, White Stripe
Neil Mathew, White Stripe

10 April 2016
Examiner Mr M Lowe V Degree
Mini Kids

Luke Blakeborough, Black Stripe
Aperahama Paul, Blue Stripe
Azalea Lieu, Green Stripe
Zachery Woollett, Green Stripe

28 April 2016
Examiner Mr L Mantjika VI Degree
Juniors

Liam Blakeborough, Green Stripe (A Pass)
Mini Kids
Simon Ton, Green Stripe (A Pass)
Patrick Canham, 8 Gup

2 July 2016
Examiner Mr M Lowe, V Degree
Kubz

Selwyn Williams, Green Stripe
Jarred Colville, Yellow Stripe
Nikolai Fittler, Yellow Stripe
Callen Iwikau, Yellow Stripe
Neil Mathew, Yellow Stripe
Baxter Reid, Yellow Stripe
Jack Busuttin, White Stripe

3 July 2016
Examiner, Mr M Lowe, V Degree
Mini Kids
Aperahama Paul, Red Stripe
Conor Rayner, Red Stripe
Azalea Lieu, Green Stripe

14 August 2016

Examiner Master G Rounthwaite, VIII Degree

PNBHS

Mohammed Khan, Yellow (A Pass)

Zac Maskill, Yellow, (Double Pass)

Caleb Rayner, Yellow, (Double Pass)

Cody Garton, Yellow Stripe

Juniors

Liam Blakeborough, Green (A Pass)

Simon Ton, Green (A Pass)

Mini Kids

Luke Blakeborough, Yellow (Double Pass)

17 August 2016

Examiner Mr M Lowe, V Degree

Kubz

Matt Aitken, White Stripe

12 September 2016

Examiner Mr M Lowe, V Degree

Mini Kids

Aperahama Paul, Black Stripe

Connor Rayner, Black Stripe

Emileigh Ward, Black Stripe

Azalea Lieu, Red Stripe

Jasmyne Harle, Blue Stripe

Quinn Harle, Blue Stripe

Zachery Woollett, Blue Stripe

Alexander Allanson, Green Stripe

Oliver Higgins, Green Stripe

Sophia Pettengill, Green Stripe

Ella Watson, Green Stripe

Michael Watson, Green Stripe

14 September 2016

Examiner Mr M Lowe, V Degree

Kubz

Nikolai Fittler, Green Stripe

Baxter Reid, Green Stripe

Jack Busuttin, Yellow Stripe

Aaliyah Penfold, White Stripe

21 September 2016

Examiner Mr M Lowe, V Degree

Kubz

Matt Aitken, Yellow Stripe

Craig Arcus, White Stripe

28 November 2016

Examiner Mr M Lowe, V Degree

Mini Kids

Azalea Lieu, Black Stripe

Alexander Allanson, Blue Stripe

Oliver Higgins, Blue Stripe

Ella Watson, Blue Stripe

Michael Watson, Blue Stripe

Haidar Putra, Green Stripe

30 November 2016

Examiner Mr L Mantjika, VI Degree

Juniors

Liam Blakeborough, 5 Gup

Simon Ton, 5 Gup

Aperahama Paul, 9 Gup

Connor Rayner, 9 Gup

Examiner Mr M Lowe, V Degree

Kubz

Baxter Reid, Blue Stripe

Matt Aitken. Green Stripe

Jack Busuttin, Green Stripe

Bentley Reid, White Stripe

Mini Kids

Sophia Pettengill, Blue Stripe

3 April 2017

Examiner Mr M Lowe V Degree

Mini Kids

Alexander Allanson, Red Stripe

Aperahama Paul, Double Yellow Stripe

Ella Watson, Double Blue Stripe

Michael Watson, Red Stripe

Oliver Higgins, Double Blue Stripe

5 April 2017

Examiner Mr M Lowe V Degree

Kubz

Jack Busuttin, Blue Stripe

Nikolai Fittler, Blue Stripe

Selwyn Williams, Blue Stripe

3 May 2017

Examiner Mr L Mantjika VI Degree

Juniors

Liam Blakeborough, 4 Gup (A Pass)

Mini Kids

Azalea Lieu, 9 Gup

26 June 2017

Examiner Mr M Lowe V Degree

Mini Kids

Aperahama Paul, Triple Yellow Stripe

Connor Rayner, Double Yellow Stripe

Azalea Lieu, Double Yellow Stripe

Alexander Allanson, Black Stripe

Michael Watson, Black Stripe

Ella Watson, Red Stripe

Oliver Higgins, Red Stripe

Miriama Richards, Green Stripe

Api Richards, Green Stripe

Ashton Murphy, Green Stripe

28 June 2017

Examiner Mr M Lowe V Degree

Kubz

Jack Busuttin, Red Stripe

Nikolai Fittler, Red Stripe

Stuart Coles, White Stripe

Austen Roff, White Stripe

Jahmaze Stewart, White Stripe

5 August 2017

Examiner Master R Rounthwaite VIII Degree

Juniors 

Simon Ton, 4 Gup

Luke Blakeborough, 7 Gup

Norelle Ward, 8 Gup

Maia Richards, 9 Gup

Mini Kids

Emileigh Ward, Yellow Stripe 

18 September 2017

Examiner Mr M Lowe V Degree

Mini Kids

Connor Rayner, Triple Yellow Stripe

Oliver Higgins, Double Red Stripe

Jemma Aitken, Green Stripe

20 September 2017

Examiner Mr M Lowe V Degree

Kubz

Jack Busuttin, Black Stripe

Nikolai Fittler, Black Stripe

Stuart Coles, Yellow Stripe

Austen Roff, Yellow Stripe

Jahmaze Stewart, Yellow Stripe

Zavier Higgins, White Stripe

29 November 2017

Examiner

Liam Blakeborough, 3 Gup

Simon Ton, 3 Gup

Alexander Allanson, 9 Gup

Michael Watson, 9 Gup

9 April 2018

Examiner Mr L Mantjika VI Degree

Azalea Lieu, 8 Gup

Aperahama Paul, 8 Gup

Connor Rayner, 8 Gup

Michael Watson, 8 Gup

Luke Cherrington, 9 Gup

2 May 2018

Examiner Mr M Lowe V Degree

Kubz

Lea Quilingquilong, White Stripe

Mini Kids

Jack Busuttin, Green Stripe

2 July 2018

Examiner Mr M Lowe

Mini Kids

Jack Busuttin, Blue Stripe

Jemma Aitken, Blue Stripe

4 July 2018

Examiner Mr M Lowe V Degree

Kubz

Zavier Higgins, Green Stripe

Lea Quilongquilong, Yellow Stripe

Kingi Nolan-Mapu, White Stripe

Sebastian Pendleton, White Stripe

6 August 2018

Examiner Mr M Lowe

Mini Kids

Elijah Driscole, Green Stripe

Flyn Palmer, Green Stripe

26 September 2018

Examiner Mr M Lowe V Degree

Kubz

Zavier Higgins, Blue Stripe

Lea Quilongquilong, Green Stripe

Sebastian Pendleton, Yellow Stripe

J’ahde Tahana, Yellow Stripe

Mini Kids

Oliver Higgins

Flynn Palmer, Blue Stripe

10 December 2019

Examiner Mr M Lowe V degree

Mini Kids

Flynn Palmer, Red Stripe

3 April 2019

Examiner Mr L Mantjika VI Degree

Boys’ High

Luke Cherrington, 6 Gup A Pass

Juniors

Jack Busuttin, 9 Gup

29 April 2019

Examiner Mr M Lowe V Degree

Mini Kids

Nikolai Fittler, Blue Stripe

1 May 2019

Examiner Mr M Lowe V Degree

Kubz

Lea Quilongquilong, Red Stripe

Elijah Baron, White Stripe

Daniel Lam, White Stripe

Emanuel Longanilla, White Stripe

Christian Tulia, White Stripe

Mini Kids

Flynn Palmer, Black Stripe

Nikolai Fittler, Blue Stripe

Elijah Driscole, Blue Stripe

26 June 2019

Examiner Mr M Lowe V Degree

Mini Kids

Jack Busuttin Double Yellow Stripe

1 July 2019

Examiner Mr M Lowe V Degree

Mini Kids

Tsehai Cassidy Red Stripe

Aidan Reader Green Stripe

Zavier Higgins Green Stripe

3 July 2019

Examiner Mr M Lowe V Degree

Kubz

Maikara Cassidy Yellow Stripe

Daniel Lam Yellow Stripe

Abigail Cookson White Stripe

4 August 2019

Examiner Master G Rounthwaite VIII Degree

Luke Cherrington 5 Gup A Pass

18 September 2019

Examiner Mr M Lowe V Degree

Kubz

Maikara Cassidy Green Stripe

Daniel Lam Green Stripe

Saied Haji Divan Bachari Yellow Stripe

Elijah Baron Yellow Stripe

Abigail Cookson Yellow Stripe

Emanuel Longanilla

Christian Tulia Yellow Stripe

Luna Zhai White Stripe

4 December 2019

Examiner Master L Mantjika VII Degree

Juniors

Simon Ton 2 Gup A Pass

Luke Cherrington 4 Gup A Pass

Norelle Ward 7 Gup 

Emileigh Ward 8 Gup

Tsehai Cassidy 9 Gup

Emille Guieyyse 9 Gup

Oliver Higgins 9 Gup 

Flynn Palmer 9 Gup

3 August 2020

Examiner Mr M Lowe, V Degree

Mini Kids

Nikolai Fittler, Black Stripe

Zavier Higgins, Red Stripe

Tane Garcia-Soto, Blue Stripe

Bradley Painter, Blue Stripe

Lea Quilongquilong, Blue Stripe

Saied Haj-Divan Bachari, Green Stripe

Emanuel Longanilla, Green Stripe

Christian Tulia, Green Stripe

Mini Kids Grading

Left to right: Nikolai Fittler, Emanuel Longanilla, Lea Quilongquilong, Bradley Painter, Zavier Higgins, Saied Haj-Divan Bachari, Christian Tulia, Tane Garcia-Soto

5 August 2020

Examiner Mr M Lowe, V Degree

Left to right: Luna Zhai, Yellow Stripe; Jordan Measey, White Stripe; Oscar Salisbury, White Stripe.

05/08/20 Kubz Grading

Tournament Results

2008
Central Districts Taekwon-Do Regional Tournament
Armando Strange , Bronze, Junior Male, Yellow Belt, Patterns; Bronze, Intermediate Boys, 1-4 Kup, Hyperweight Sparring


ITFNZ National Tournament
Armando Strange , Silver, Junior Boys, 5-8 Kup, Middleweight Sparring

2009
Star Series Tournament 1, May 17, Palmerston North
Armando Strange , Silver, Junior Male Coloured Belt, Power Breaking; Gold, Junior Male, Coloured Belt, Middle Heavyweight Sparring


Central Districts Regional Tournament, June 27, Levin
Armando Strange , Gold, Junior Male, 4 Kup, Middleweight Sparring


Star Series Tournament 2, July 12, Wellington
Armando Strange , Gold, Junior Boys, 5-8 Kup, Middleweight Sparring

2010
Central Districts Regional Tournament, 15 May, Linton Military Camp
Armando Strange , Gold, Boys Gup Over 45 kg Sparring; Gold, Junior Mens’ Colour Belt Special Technique


ITF National Tournament, July 3, Wellington
Armando Strange , Silver, Junior Male Blue Belt (3 & 4 Kup) Patterns; Bronze, Junior Male Sparring (4, 3, 2 and 1 Kup), Heavyweight

2016
Central Districts Regional Tournament, 15 May, Wanganui
Liam Blakeborough, Patterns, Silver, Junior Male 7 to 8 Gup


ITKD National Tournament, July 9/10, Queen Elizabeth Youth Centre, Tauranga
Liam Blakeborough, Patterns, Silver, Male Intermediate 7 to 8 Gup